„INPLUS CKKM” zajmuje się organizacją kursów dokształcających, także dla osób pracujących w zawodach opiekuńczych. Jednodniowe kursy dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz opiekunów medycznych są realizowane najczęściej w soboty lub niedziele.
Dlaczego warto zrobić kurs dla opiekunów seniorów i niepełnosprawnych oraz opiekunów medycznych?
Organizowane przez nas kursy pozwalają na zdobycie aktualnej wiedzy i umiejętności potrzebnych podczas pracy z podopiecznymi dotkniętymi różnymi schorzeniami. Wiedza z wymienionego wyżej zakresu szybko zmienia się, wprowadzane są nowe udogodnienia pomagające zarówno podopiecznemu, jak i opiekunowi.
Bardzo często osoby starsze oraz niepełnosprawne wymagają dużego wsparcia lub wręcz wyręczania ich w wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych oraz życiowych. W cięższych przypadkach zdarza się również, że przez swoje dolegliwości nie mogą oni poruszać się samodzielnie. Zatem wymagają od opiekuna umiejętności wykonywania zabiegów z zakresu profilaktyki powikłań będących następstwem ograniczeń w poruszaniu się.
Kurs „Profilaktyka odleżyn i uczestniczenie w procesie pielęgnacyjno-leczniczym”
Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne w liczbie 10 godzin. Zajęcia realizowane są w systemie sesji weekendowej (sobota lub niedziela). Treści programowe obejmują następujące zagadnienia:
- Anatomia i fizjologia skóry: funkcje skóry, warstwy skóry, naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna.
- Patofizjologia odleżyn: patomechanizm powstawania odleżyn – czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, miejsca najbardziej narażone na odleżyny, etapy rozwoju odleżyn.
- Rodzaje odleżyn.
- Opis odleżyn według skal: Torrance’a, Shea, Yarkony’ego i Kirka.
- Czynniki ryzyka sprzyjające powstawaniu odleżyn.
- Główne cele profilaktyki, samodzielne działania opiekuna w zakresie profilaktyki odleżyn: badanie stanu skóry, zabiegi profilaktyczne i uwarunkowania dotyczące ich wykonania, wynikające ze stanu zdrowia pacjenta, zasady utrzymania higieny ciała, dobór materacy i udogodnień w zależności od jednostki chorobowej.
- Skale punktowe oceny ryzyka rozwoju odleżyn.
- Leczenie ogólne i miejscowe odleżyn: dietoterapia i suplementacja, zaopatrzenie rany odleży nowej, rodzaje opatrunków specjalistycznych i ich działanie, terapie wspomagające.
- Edukacja podopiecznego i jego rodziny.