Kształcenie podyplomowe to jedna z najpopularniejszych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Potrzebę uczestniczenia w tej formie edukacji ukazuje fakt zamieszczenia jej w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej.
Niezwykle istotnym jest dokonanie przemyślanego wyboru formy realizacji i tematyki kształcenia podyplomowego.
Kształcenie podyplomowe umożliwia poszerzenie posiadanej wiedzy medycznej w określonej dziedzinie i uzyskanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, umożliwiających awans zawodowy lub podjęcie nowej pracy.
Należy pamiętać, że kursy podyplomowe dla pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych skierowane są tylko dla osób posiadających prawo wykonywania zawodu.
Kształcenie podyplomowe – specjalizacja/szkolenie specjalizacyjne
Decydując się na specjalizację, czyli formę kształcenia dającą po jej ukończeniu i zdaniu egzaminu państwowego najszersze uprawnienia, wskazanym byłoby skontaktowanie się z organizatorem kształcenia w celu wyjaśnienie potencjalnych wątpliwości. Taka konsultacja pozwoli na dokonanie wyboru, który pozwoli najpełniej wykorzystać potencjał zawodowy.
Jak wybrać kurs?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kształcenie podyplomowe może być realizowane w formie następujących kursów: kwalifikacyjnego, specjalistycznego lub dokształcającego.
Aby wziąć udział w rekrutacji, na którąkolwiek z form kształcenia podyplomowego, należy zalogować się na stronie e-Zdrowia https://smk.ezdrowie.gov.pl/ w tzw. Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) oraz złożyć komplet dokumentów (wniosek o zakwalifikowanie oraz kserokopię prawa wykonywania zawodu).
Specjalizacje oraz kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne, są dofinansowane przez Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych zgodnie z obowiązującymi regulaminami.